Komposto dėžėsKomposto dėžių ieškokite lange  KOMPOSTAVIMAS / KOMPOSTO DĖŽĖS

 


Kas tinka kompostavimui:

Komposto ruošimui tinka visos biologiškai skaidžios atliekos: sodo ir daržo augmenija, šienas, šiaudai, nupjauta žolė, lapai, smulkios medžių ir krūmų šakelės, pjuvenos, vandens telkinių augmenija ir dumbliai, dalis virtuvės atliekų, arbatos, kavos tirščiai.

Ką tik nupjautą žolę prieš dedant į kompoto krūvą, reikėtų   sumaišyti ją su stambesnėmis žaliosiomis atliekomis ar virtuvės organiėmis atliekomis. Ką tik nupjauta ir sukrauta į krūvą žolė gali pradėti rūgti ir dėl to sulėtės  komposto gamybos procesas.

Piktžoles su subrendusiomis sėklomis prieš dedant į komposto dėžę reikėtų palaikyti saulės atokaitoje uždengus skaidria plėvele. Taip sėklos perkais sušus ir praras daigumą.

Rudenį nukritusius medžių lapus reikėtų  sumaišyti su kitomis kompostavimui skirtomis atliekomis.


Kaip kompostuoti:

Komposto dėžės dugne paklojamas medžio skiedrų, smulkių šakelių, šaknų sluoksnis. Tuomet užpilamas sodo ir daržo augalinių atliekų ir drėgmę sulaikančių medžiagų (durpių, pjuvenų, susmulkintų šakų)sluoksnis. Tai užtikrina oro patekimą į kompostą.

Prieš dedant į komposto dėžę,  stambesnes atliekas reikėtų susmulkinti. Virtuvės atliekas reikia sumaišyti su augalų atliekomis, sausas atliekas - su šlapiomis, smulkias - su stambiomis. Į kompostą rekomenduojama įdėti keletą stambesnių šakelių, kurios neleis atliekoms susislėgti.

Kopmostavimosi procesas vyksta greičiau ir geriau jei yra kuo įvairesnės atliekų rūšys. Į naują kompostą galima įdėti šiek tiek jau pagaminto komposto, tai pagreitins mikroorganizmų dauginimąsi.

 Komposto masė neturi būti per daug suslėgta ir šlapia, tačiau neturi būti ir per daug puri. Kompostuojamos atliekos turi būti drėgnos, tačiau ne tiek, kad jas paspaudus imtų lašėti vanduo.

Komposto masę reikia bent kartą per savaitę vartyti, tai pagerina aeraciją, kompostas pernelyg nesutankėja, padeda išvengti muselių. Komposto masę būtina kartas nuo karto sudrėkinti.

Subrendęs ir tinkamas naudoti kompostas yra vienalytės struktūros, tamsios  spalvos, panašus į dirvožemį

Naudodami komposto dėžę galite pasigaminti puikaus komposto tiesiog  savo sklype

Naujienos